Anasayfa
Kurumsal
Ne Yapıyoruz?
Kariyer
İletişim
Bize Danışın
Çinkonun Kullanım Alanları

Çinkonun Kullanım Alanları

Kullanıma bakıldığında çinko elementi, demir elementi dışında kalan metaller içerisinde bakır elementi ve alüminyum elementinden sonra en önemli elementlerdendir.

Demir ve çelik elementinin korozyona karşı dirençli hale getirilmesinde, özellikle döküm alanında kullanılan alaşımlar ile pirinç içerikli alaşımların üretiminde sıklıkla kullanılır.

Çinko, çatı kaplama malzemelerinde, çinko plakaların yapımında ve lastik yapımında (ZnO formunda kullanılır) kullanılmaktadır. Ticari açıdan bakıldığında çinko önemini hiç kaybetmemektedir. Diğer metaller önemini kaybederken veya yarış halinde iken çinko elementi her zaman önemini korumaktadır.Toplam çinko tüketimine bakıldığında:

  • %50’si galvanize çelik üretiminde kullanılır
  • %20’si pirinç üretiminde kullanılır
  • %15’i döküm kullanılır
  • %8’i çinko oksit üretiminde kullanılır
  • %7’si ise yarı fabrikasyon ürünlerin üretiminde sıklıkla kullanılmaktadır.

Yapı ve inşaat sektöründe çinko kullanımına baktığımızda ekotoksik olduğundan sınırlamalar getirilmiştir.

Çinko’nun ikame materyali olarak kullanımı alüminyum, magnezyum ve plastikler, ve özellikle otomotiv sektörüdür.

Ülkemizde çoğunlukla üretilmekte olan sülfür bazlı cevherlerin ülkemizde izabe imkanı maalesef bulunmadığında, zenginleştirilmiş durumdaki çinko-kurşun cevherleri veya konsantre halleri olarak ihraç yolu ile yurt dışına satılmaktadır. Önemli bir ihracat kalemidir.

“Çinkonun tarih boyunca ilk olarak millattan önce iki binli yıllarda Romalılar ve Çinliler tarafından alaşım malzemesi olarak pirinç yapımında kullanıldığını biliyor muydunuz?“

“Tarih boyunca en eski çinko kalıntısının Romanya’da Doroseh şehrinde bir heykel parçası üzerinde %87 oranında tespit edildiğini biliyor muydunuz?“

Çinkonun Avrupa pazarına ticari olarak 17. ve 18. yy’da girdiği tahmin edilmektedir.

Çinko, Dünya üzerinde yıllık tüketimi en fazla olan metaller arasında üçüncü sıradadır. Birinci sırada çelik, ikinci sırada alüminyum yer almaktadır.

Çinko’nun bu denli fazla kullanılmasının en büyük nedeni endüstri ürünlerinde alaşım ve bileşiğin üretiminde aktif olarak kullanılmasıdır.

Çinko, kuvvetli elektropozitifliğe sahiğtir ve bu özelliği ile metallerin aşınmaya karşı korunmasını sağlar.

Çinkonun ana ürün olarak kullanıldığı alanlar:

  • -Galvanizleme
  • -Pres döküm alaşımları
  • -Pirinç ve bronz alaşımları
  • -Çinko oksit
  • -Haddelenmiş çinko alaşımlardır.

Son Haberler